Appliance electricity calculator

Written by Adam Morris
2 Min read
Table of contents

Hi there! Using the calculator below, it's easy to figure out how much electricity you use and how much it costs based on how much power your appliances need. Since every home is different, the best way to get accurate results is to change the usage for each appliance to match the exact one you have. Happy calculating!






Cost per: $
Day
Week
Month
Year

Welcome to our energy cost calculator!

What it does

This tool is designed to help you understand how much it costs to run your appliances on a daily, weekly, monthly, and yearly basis. By entering in the power of your appliance in watts, the amount of time it is used, and the energy price in dollars per kilowatt-hour (kWh), our calculator will give you an estimate of how much it costs to run that appliance.

How energy units work

It's important to understand how energy is measured and priced in order to fully utilize this tool. In the United States, energy is measured in kilowatt-hours (kWh). A kilowatt-hour is the amount of energy used by a 1,000-watt appliance for one hour. The energy price is typically measured in cents per kilowatt-hour (¢/kWh). To convert cents to dollars, divide the number of cents by 100. So, for example, if your energy price is 16 cents per kilowatt-hour, it is equivalent to $0.16 per kilowatt-hour.

Examples of average usage

To get an idea of the average energy usage of common appliances, here are some examples:

  • An air fryer typically uses 1,500 watts and is used for about 8 hours a day, which would cost about $0.48 per day, $3.36 per week, $14.56 per month, and $174.72 per year (based on an energy price of $0.16/kWh)
  • A 42-inch LED TV typically uses 58 watts and is used for about 4 hours a day, which would cost about $0.03 per day, $0.21 per week, $0.91 per month, and $10.92 per year (based on an energy price of $0.16/kWh)
  • A fridge/freezer typically uses 150 watts and is used 24/7, which would cost about $0.36 per day, $2.52 per week, $10.88 per month, and $130.56 per year (based on an energy price of $0.16/kWh)
  • A Playstation 5 typically uses 160 watts and is used for about 4 hours a day, which would cost about $0.03 per day, $0.22 per week, $0.95 per month, and $11.40 per year (based on an energy price of $0.16/kWh) Please note that these are rough estimates, as actual usage and energy prices can vary greatly depending on individual circumstances. Also, if you are unsure of the wattage of your appliances, you can check the label on the back or bottom of the appliance or consult the manufacturer's website for

Any feedback please let us know!

Appliances made simple. 

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram